O autorze
Zawodowo i naukowo poruszamy się w obszarze architektury, wnętrz i designu. Na blogu będziemy dzielić się z Państwem najciekawszymi wydarzeniami ze świata projektowania, tym co nas inspiruje, zachwyca albo bulwersuje. Jesteśmy zespołem projektowym, działającym na polu współczesnej architektury. Podejmujemy się działań projektowych począwszy od designu i mebli, przez obiekty większej skali, po projekty w skali miejskiej w oparciu o nowe technologie.
Anna & Marek Lorens
www.lorenslorens.pl

Barcelona zaskakuje na nowo. SMART CITY– zrównoważony rozwój miasta.

Fot. Marek Lorens
Na krańcu malowniczego nadmorskiego wybrzeża miejskiego Barcelony: Muelle de la Marina, w sąsiedztwie rzeźby - ryby Franka Gehrego i hoteli Peix hotel powstał niezwykły pawilon , stanowiący wycinek ekologicznego osiedla mieszkaniowego. Najwieksza firma energetyczna na hiszpańskim rynku -Endesa wraz z devoleperem Visoren , jest odpowiedzialna za realizację tego wizjonerskiego projektu, który mieliśmy okazję oglądać podczas naszego krótkiego pobytu .Pawilon - moduł pro ekologicznego systemu mieszkaniowego zaprojektowała IAAC (Instytute for Advanced Architecture of Catalonia) , a zrealizowano go niespełna pół roku temu.

Jest to już kolejny tego typu projekt po wdrożonym w Maladze :Smartcity. Tamten polegał na osiąganiu optymalnej integracji odnawialnych źródeł energii w sieci elektroenergetycznej miasta. Stworzono na jego potrzeby systemy akumulacji energii z odnawialnych źródeł aby z nich zasilać klimatyzatory budynków, oświetlenie ulic i transport elektryczny. Smartcity zachęcało do korzystania z samochodów elektrycznych też przez instalację gniazd ładowania akumulatorów i odpowiednią logistykę floty pojazdów, tłumaczyło systemy pro- eko przyszłym konsumentom.

Inicjatywa ta pomogła w 2010 roku ograniczyć emisję CO2 w okolicy miasta Malaga o 6000 ton! Taki sukces spowodował że władze zdecydowały się na wdrażanie sprawdzonych w SMART CITY MALAGA systemów i projektów do kolejnych hiszpańskich miast , a także Armaco dos Buzios, w Brazylii.

Budynek projektu Instytutu Architektury - IAAC który prezentujemy, jest zasilany wyłącznie przez energię słoneczną. Innowacyjny eksperyment architektoniczny, mieści obecnie biuro konferencji Światowego Kongresu Smart City Expo i SMART CITY BARCELONA. Jest zrealizowaną częścią większego projektu “Future Smartcity” : miasta przyszłości opartego na wytwarzaniu energii z odnawialnych źródeł i wykorzystywaniu jej na bierząco na miejscu. Makiety większego budynku wielorodzinnego, założonego z takich jak prezentowany na wybrzeżu, modułu jest jednym z eksponatów prezentowanych w witrynach pawilonu. Takie bloki, stanowiłyby tkankę urbanistyczną inteligentnego miasta przyszłości.
W Barcelonie powstają obecnie zaawansowne projekty dla inwestycji Smart City, wartej niebagatelną kwotę 100 milionów euro. Przez następnych kilka lat w stolicy Katalonii powstanie eksperymentalne osiedle zasilane wyłącznie przez ogniwa solarne- całkowicie samowystarczalne!
Pawilon Endesy jest wizytówką ukazującą inicjatywę tej organizacji w dziedzinach takich jak: zdalne zarządzanie siecią energetyczną, e-pojazdy, elektryczna flota, monitoring konsumpcji energii i inne.
Budynek- moduł o powierzchni 154m2, jest lekki i przenośny, fasadę tworzą przeszklenia, oraz ogniwa solarne które znajdują się na pochylonych panelach elewacjyjnych oraz na dachu. Zakłada się dzienne zużycie energii na poziomie 20Kwh. Konstrukcja pawilonu wykonana jest ze sklejki. Automatyczne, sprzężone z komputerem, wycięcie różnorodnych segmentów składających się na ściany, podłogi i dach budynku zajęło zaledwie kilka tygodni,. Zmontowanie ich na miejscu w całość -kolejne dwa tygodnie. Budynek powstał więc w miesiąc.
Pawilon mimo niewielkich rozmiarów jest widoczny z daleka, jego forma przyciąga i intryguje. Skomplikowana geometria fasady wynika z obliczeń kątów padania słońca. Panele słoneczne zamontowane na elewacji dostosowują się do nich, aby jak najlepiej wykorzystać energię sloneczną. Tworzy to zaskakujący, dynamiczny efekt.


W Barcelonie zastój w budownictwie zaowocował powstaniem nowych eksperymentalnych inicjatyw. Ich rozwojem zajęły się firmy energetyczne, znajdujące się w doskonałej kondycji finansowej i instytucje odpowiedzialne za rozwój państwa. Projekt budynku oraz modele dystrybucji energii czy intelignetnego zarządzania zasobami energetycznymi były tworzone głównie na uczelniach państwowych. Na konferencjach Smart City cyklicznie odbywają się interesujące wykłady, gdzie prezentuje się nowe rozwiązania rozwoju energetyki oraz prezentuje najnowsze rozwiązania i koncepcje. Znaleziono nowy rynek dla budownictwa, oraz nowe rynki dla modelu Smart City Grid poza granicami Hiszpanii.
Mamy nadzieję że eksperyment się powiedzie.

Trwa ładowanie komentarzy...