O autorze
Zawodowo i naukowo poruszamy się w obszarze architektury, wnętrz i designu. Na blogu będziemy dzielić się z Państwem najciekawszymi wydarzeniami ze świata projektowania, tym co nas inspiruje, zachwyca albo bulwersuje. Jesteśmy zespołem projektowym, działającym na polu współczesnej architektury. Podejmujemy się działań projektowych począwszy od designu i mebli, przez obiekty większej skali, po projekty w skali miejskiej w oparciu o nowe technologie.
Anna & Marek Lorens
www.lorenslorens.pl

„ Czytając między wierszami”

Kościół w Linburgu, Belgia, Gijs Van Vaerenbergh
Kościół w Linburgu, Belgia, Gijs Van Vaerenbergh www.dezeen.com
Po długiej nieobecności związanej z doktoratem i innymi sprawami najwyższej wagi, powracamy do Państwa, chcąc opisać obiekt niezwykły – z pogranicza architektury sakralnej, rzeźby i instalacji w krajobrazie. Belgijscy architekci Pieterjan Gijs i Arnout Van Vaerenbergh zaprojektowali obiekt, który zachowuje formę tradycyjnego kościoła, ale w zupełnie odmienny sposób interpretuje postrzeganie formy, skali, relacji obiektu i krajobrazu.

Jak definiują architekci, kościół- jako budynek nie pełni swojej typowej funkcji, ale stanowi refleksję nad relacją obiektu i krajobrazu, postrzeganiem skali, zwłaszcza w dobie komputerowych wizualizacji, tworzenia struktur architektonicznych, sposobu budowania komputerowych rysunków, które niekiedy nie są w ogóle zdeterminowane lokalizacją, konstrukcją, ale wynikają z nieograniczonych niemalże możliwości graficznego przedstawienia.


Struktura kościoła składa się ze stu stalowych, cortenowych przekrojów (ważących w sumie 30 ton), połączonych dyskretnymi pionowymi stężeniami, tworząc ażurowy raster.
Efekt wizualny jest nieprawdopodobny.


Obiekt, usytuowany w terenie niezabudowanym, oglądany z daleka (wtedy postrzegamy stalowe przekroje jak kreskowanie na niebie), przenika się z tłem.


Przybliżając się – struktura zdaje się zagęszczać. Z bliska- stalowe warstwice nakładają się w perspektywie, tworząc wrażenie pełnej ściany z paneli.


Dzięki takiemu przedstawieniu kościół w Limburgu staje się symbolicznym odbiciem, „powidokiem” tradycyjnej architektury tego regionu (Haspengouw). Ta niezwykła architektoniczna instalacja jest pierwszą z planowanych dla różnych belgijskich lokalizacji.


http://www.gijsvanvaerenbergh.com/
Trwa ładowanie komentarzy...