O autorze
Zawodowo i naukowo poruszamy się w obszarze architektury, wnętrz i designu. Na blogu będziemy dzielić się z Państwem najciekawszymi wydarzeniami ze świata projektowania, tym co nas inspiruje, zachwyca albo bulwersuje. Jesteśmy zespołem projektowym, działającym na polu współczesnej architektury. Podejmujemy się działań projektowych począwszy od designu i mebli, przez obiekty większej skali, po projekty w skali miejskiej w oparciu o nowe technologie.
Anna & Marek Lorens
www.lorenslorens.pl

THE CUBE– niezwykły obiekt w najpiękniejszych lokalizacjach europejskich miast. Podróżująca restauracja

The Cube_ Mediolan fot. Marek Lorens
W 2011 roku powstał pierwszy. W zasadzie nie tyle powstał o ile pojawił się, zupełnie niespodziewanie. The Cube- futurystyczny, biały pawilon znalazł swoje miejsce w 2011 roku na łuku triumfalnym w Parc du Cinquantenaire w Brukseli, by przenieść się po kilku tygodniach na dach przykatedralnej kamienicy w Mediolanie ( w czasie Salone del Mobile), zaś potem do Sztokholmu i Londynu. Mobilna restauracja, w formie ażurowej bryły pawilonowej, oferująca przepiękne widoki, została zaprojektowana przez włoską pracownię Park Associati ( autorzy : Filippo Pagliani, Michele Rossi, Alexia Caccavella, Alice Cuteri, Lorenzo Merloni) , finansowana zaś przez firmę Electrolux. Tym samym, wszystkich, którym Electrolux kojarzył się jak dotąd głównie z odkurzaczem, zaskoczy ta niezwykła prezentacja najnowocześniejszych systemów ogrzewania, oświetlenia a także technologii kuchennych w tak niecodziennej oprawie. To przykład w jaki sposób reklama i obiekt reklamowy może być tak żywy i piękny. Jak stworzyć spektakl w przestrzeni miejskiej, gdzie główną rolę odgrywa tenże obiekt, w dramatycznym ujęciu, na zabytkowym tle, z najlepszym bodaj widokiem . Możemy oglądać go i doświadczać przez maksymalnie 3 miesiące w każdej z charakterystycznych lokalizacji.

The Cube zaprojektowano jako lekki przenośny kubik budowany z prostych montażowo modułów perforowanych, z drewnianą, ciemną podłogą , zbudowanym z corianu wnętrzem. Struktura pozwala na transport statkiem, helikopterem czy koleją. Aluminiowa siatka , stalowe fragmenty, mocne szyny montażowe przystosowują pawilon do różnych typów podłoża ( dachy kamienic, klif, plaża, platforma etc), a także do różnych warunków klimatycznych. Może zatem swobodnie egzystować we Włoszech, czy w Rosji ( gdzie też ma się wkrótce “pojawić”).

Tak uniwersalna energooszczędna struktura przeznaczona jest na pobyt 18 osób . Ma dobudowany trójkątny ok. 50 metrowy taras widokowy.
Nie jest też pawilonem dominującym przestrzeń, - jak działo się to z mobilnym showroomem Chanelle projektu Zahy Hadid. Można go dostrzec po dłuższej chwili, a przechodzień, który nie podnosi wzroku ponad partery kamienic, prawdopodobnie go nie zauważy. Jednocześnie w sposób niezwykły animuje zabytkową okolicę.
[youtube]http://http://www.electrolux.co.uk/Cube/London#[/youtube]
W czasach gdy muzea (zwłaszcza obiekty, które stanowią muzeum same w sobie) prześcigają się w poszukiwaniu sposobów na uatrakcyjnianie swojej oferty dla zwiedzających , zaledwie 140 metrowa kubatura zainstalowana na najwyższych dachach zmienia zupełnie percepcję otoczenia. Ten obiekt wywodzący się zarówno w swojej reklamowo gastronomicznej funkcji jak i nieco w charakterystycznej formie z kultury popularnej wchodzi w symbiozę z ponadczasowymi obiektami kultury wysokiej. Niewątpliwie jest to miejsce raczej elitarne, bo można tam zjeść kolację za obowiązującą , kwotę 237 euro. Menu zaś jest popisem lokalnej kuchni miejsca w którym się pojawia.

The Cube to restauracja na miarę czasów. Nomadyczna, zaskakująca, oferująca odbiorcy najciekawsze wrażenia potęgowane doborem najlepszych na świecie lokalizacji. Zanim zdąży się znudzić- zmienia miejsce. Spieszmy się zatem by ja odwiedzić.

http://www.parkassociati.it/Site.html?lang=EN
http://www.archello.com/en/project/cube-2/image7
http://www.archello.com/en/project/cube-2/image1
http://www.archello.com/en/project/cube-2/image4
Trwa ładowanie komentarzy...